Ta szkoła ma swoją historię

Nasza szkoła jest wyjątkowa z wielu powodów, jednym z nich jest to, że mieści się w prawdziwym barokowym pałacu z XVIII wieku.

Zapraszamy na spotkanie z architekturą tego urokliwego budynku.

Historia pałacu w Irządzach jest mało znana. Pewne jest, że w XIX wieku pałac należał do rodziny Senden i rodziny Weber. Niemieccy właściciele byli w posiadaniu pałacu, ale kto i kiedy go zbudował pozostaje zagadką.

Jest to budynek wolno stojący, o zwartej bryle, dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, podpiwniczony.

Pałac zbudowano na planie prostokąta.

Usytuowany pierwotnie w parku krajobrazowym.

Elewacja frontowa jest symetryczna. Na osi centralnej znajduje się wejście główne akcentowane horyzontalnie schodami jednobiegowymi i wertykalnie ryzalitem. W zasadzie fasada posiada ryzalit główny zwieńczony naczółkiem ze spływami wolutowymi oraz dwa ryzality boczne. Symetrię fasady podkreśla współgranie kształtu naczółka i schodów rozszerzających się i obramowanych balustradami wolutowymi, co nadaje fasadzie płynności i miękkości.

Elewacja posiada liczne zdobienia.

Dach pałacu jest mansardowy tzn. zbudowany z dwóch oddzielonych od siebie gzymsem powierzchni połaci dachowych. Jest to dach czterospadowy. FranÇois Mansart, francuski architekt okresu baroku, spopularyzował to rozwiązanie konstrukcyjne, wykorzystując poddasze jako część użytkową. W dachu symetrycznie umieszczone są pionowe okna tzw. lukarny zwieńczone naczółkami o wolutowych spływach. Zarówno w elewacji frontowej jak i ogrodowej występują owalne okienka usytuowane w szczycie budynku obramowane wolutowo. Nazywane jest wole oko. I służyło do dodatkowego, czasem do pośredniego oświetlania pomieszczeń. Obok nich zastosowane zostały blendy – motywy dekoracyjne w formie płytkich wnęk w murze w formie okna – daje to możliwość zachowania symetrii.

Elewacje tynkowane gładkie. Jak pokazują archiwalne zdjęcia przed wojną elewacja posiadała boniowanie.

Otwory okienne podkreślone obramowaniami z agrafami i obramowaniami uszatymi. Dodatkowo podkreślone podparapetnikami.

Południowa elewacja, od strony ogrodu (dziś to park oraz boisko sportowe) jest odbiciem fasady budynku z tym, że w miejsce schodów wejściowych znajduje się półkolisty taras osadzony na arkadach, na który prowadzą dwubiegowe schody. Stara fotografia zdradza, że taras otoczony był tralkową balustradą, która w czasie odbudowy stała się zwartym gładkim murem.

Parter ryzalitu elewacji ogrodowej jest boniowany. Do niego przylegają parkowe aneksy pokryte płaskimi dachami, wysunięte przed elewację bryły budynku.

Opracowanie jest rezultatem realizacji przez uczniów klas I i II gimnazjum Projektu Edukacyjnego 2011 "Ta szkoła ma swoją historię" pod kierunkiem mgr Barbary Dziwanowskiej.