Gimnazjaliści poznają tajniki myślistwa

Dnia 13 maja 2011 gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z członkiem Koła Łowieckiego „Las” panem Janem Mareckim, podczas którego młodzież poznała zadania i cele stawiane wszystkim członkom koła. Młodzież dowiedziała się, że myśliwi dokonują odstrzałów kontrolowanych, a liczba zwierząt do pozyskania jest ściśle określona; że są miesiące ochronne dla zwierząt, że dokonuje się selekcji zwierząt słabych, chorych i kalekich, które mogłyby zagrozić danemu gatunkowi. Pan Jan Marecki opowiadał o zwierzętach zamieszkujących nasze pola i lasy, o tradycji i zwyczajach łowieckich, o pozyskiwaniu zwierzyny i szkodach łowieckich. Wskazywał przykłady bezmyślnej działalności człowieka m.in.: „dzikie” wysypiska, wycinanie drzew, wiosenne wypalanie traw oraz ściernisk. Duże wrażenie wywarł na uczniach zaprezentowany ekwipunek oraz imponujące trofea.

B.D.