Szkoła Podstawowa w Irządzach

Szkoła Podstawowa w Irządzach

56-209 Jemielno

Irządze 27

Tel: (65) 544-62-87

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 300218
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Irządzach

Irządze 27, 56-209 Jemielno

Telefon/fax: ( 0 65 ) - 544- 62 - 87

  

Wycieczka do Wrocławia

Dnia 4 lutego 2011 uczniowie Zespołu Szkół w Irządzach uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji". Wycieczka przebiegała pod hasłem „Nauki ścisłe - moja pasja".

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zabytkowego Rynku z przepięknym Ratuszem i jego czternastowiecznym zegarem. Podziwialiśmy barwne fasady kamienic. Szczególne wrażenie wywarła na nas para kamieniczek – to Jaś i Małgosia. Tę dowcipną nazwę nadali mieszkańcy miasta w okresie powojennym, widząc w średniowiecznych domkach dwie postacie trzymające się za ręce, ponieważ budynki połączone są arkadą. Nie mniejszą atrakcję stanowią niewielkie krasnale wtopione w krajobraz stolicy Dolnego Śląska. Pierwszy z nich – Papa Krasnal powstał w latach osiemdziesiątych na pamiątkę ruchu Pomarańczowa Alternatywa. Obecnie jest ich ponad 180 i ich rodzina wciąż się powiększa. Szlakiem wyznaczanym przez wrocławskie skrzaty trafiliśmy przed piękny XIII-wieczny Portal Ołbiński. W całości wykonany z piaskowca, pokryty bogatą płaskorzeźbą stanowi zabytek szczególnie cenny. Ocalony portal wtórnie wmurowano w kościele św. Marii Magdaleny w 1546 roku.

Z dawnych czasów w niespełna kwadrans przenieśliśmy się w kosmos:) a to za sprawa wizyty w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam zaprezentowano nam barwne prezentacje multimedialne. Zachwyciła nas szczególnie projekcja obrazów nieba na półsferycznym ekranie. Następnie gościliśmy w ‘Serowcu” – to budynek Politechniki Wrocławskiej, gdzie znajduje się wydział fizyki. Nazwa wynika z charakterystycznego wyglądu elewacji, ponieważ ściany budynku posiadają nietypowe okna, bo w kształcie kół asymetrycznie ułożonych. W profesjonalnej sali fizycznej chętnie uczestniczyliśmy w eksperymentach naukowych. Po tych zajęciach fizyka przyjęła zupełnie inne oblicze – ciekawsze, bardziej przystępne i pasjonujące. I jeśli do tej chwili, ktoś z nas widział się jako następca Kopernika, Galileusza, Newtona, Pascala czy Archimedesa, przestępując próg wydziału chemii Uniwersytetu Wrocławskiego pewność tę tracił. „Wariacje chemiczne” - propozycja wykładowców i asystentów UW – okazała się hitem.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był Park Szczytnicki, który jest atrakcyjnym elementem turystycznym i historycznym Wrocławia. Jego początki sięgają roku 1783. W obrębie parku znajduje się Hala Ludowa nazywana Halą Stulecia, przepiękny o finezyjnych kształtach pawilon czterech kopuł oraz cudowna pergola z 574 kolumnami, otaczająca Halę Stulecia wraz z sąsiadującymi z nią restauracjami. Obok Hali znajduje się nietypowa budowla. To prawie stumetrowa Iglica ustawiona tam w 1948 roku w związku z Wystawą Ziem Odzyskanych.

Wycieczka sprawiła, że zobaczyliśmy stolicę naszego województwa z wielu punktów. Jest ona miastem tradycji wyrosłej z burzliwej historii, przechowującej symbole wielu kultur i epok, potrafiącej zainteresować przeszłością i pokazać, że możemy tu budować przyszłość przez realizację swoich marzeń i pasji.