Współpraca z Kołem Łowieckim "Las" z Wrocławia

Spotkanie uczniów Zespołu Szkół w Irządzach z myśliwymi w Chorągwicach.

Uczniowie Zespołu Szkół w Irządzach na zaproszenie zaprzyjaźnionego Koła Łowieckiego „Las” z Wrocławia spotkali się w dniu 8 października 2011 roku z myśliwymi tj.: panem Tadeuszem Smolińskim, panem Radosławem Smereką – sygnalistą, pracownikiem Lasów Państwowych, łowczym panem Janem Mareckim oraz Pawłem Macho absolwentem szkoły w Irządzach, który swoją pasję myśliwską rozwija od najmłodszych lat, wpisując się przy tym w tradycję rodziną i środowiskową.

Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zadaniami kół łowieckich i roli myśliwych w gospodarce leśnej w Polsce.
Organizatorkami spotkania były panie Małgorzata Kmiotek, Barbara Dziwanowska  oraz Jolanta Smolińska  nauczycielki ZS Irządze, propagatorki ekologii wśród uczniów. Myśliwi omówili, jaką rolę pełnią w ochronie zwierzyny leśnej. Dzieci poznały historię i rolę rogów myśliwskich i sygnałów dźwiękowych oraz tradycje polskich polowań. Dowiedzieli się jak mogą pomoc zwierzętom podczas zimy, co wolno a czego nie wolno robić w lesie, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami. Pogadanki urozmaicone były dowcipnymi i ciekawymi anegdotami oraz zilustrowane fotografiami, które stanowią rzadką i interesującą kronikę koła łowieckiego.. Dla...

Gimnazjaliści poznają tajniki myślistwa

Dnia 13 maja 2011 gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z członkiem Koła Łowieckiego „Las” panem Janem Mareckim, podczas którego młodzież poznała zadania i cele stawiane wszystkim członkom koła. Młodzież dowiedziała się, że myśliwi dokonują odstrzałów kontrolowanych, a liczba zwierząt do pozyskania jest ściśle określona; że są miesiące ochronne dla zwierząt, że dokonuje się selekcji zwierząt słabych, chorych i kalekich, które mogłyby zagrozić danemu gatunkowi. Pan Jan Marecki opowiadał o zwierzętach zamieszkujących nasze pola i lasy, o tradycji i zwyczajach łowieckich, o pozyskiwaniu zwierzyny i szkodach łowieckich. Wskazywał przykłady bezmyślnej działalności człowieka m.in.: „dzikie” wysypiska, wycinanie drzew, wiosenne wypalanie traw oraz ściernisk. Duże wrażenie wywarł na uczniach zaprezentowany ekwipunek oraz imponujące trofea.

B.D.

Spotkanie z pracownikiem Lasów Państwowych

Chcąc rozszerzyć zainteresowania uczniów, szkoła podjęła współpracę z Kołem Łowieckim ,,Las" z Wrocławia. W ramach tej współpracy dzieci dowiadują się na czym tak naprawdę polega łowiectwo i jakie ma ono znaczenie dla gospodarki leśnej.

9 maja 2011 szkołę odwiedził łowczy Koła Łowieckiego "Las"- pan mgr inż. Jan Marecki.

Podczas prowadzonych zajęć, wyjaśnił dzieciom, że zajęciem myśliwego jest nie tylko pozyskanie zwierzyny, ale również działania na rzecz ochrony przyrody obejmujące zimowe dokarmianie zwierząt, budowę paśników i lizawek dla saren, walka z kłusownictwem, likwidowanie wnyków itp.

Przedstwił długą listę zwierząt zamieszkujących nasze tereny oraz ich liczebność. Ciekawym punktem spotkania był pokaz wyposażenia myśliwskiego oraz trofea.

Na koniec nasz gość przeprowadził konkurs wiedzy myśliwskiej dotyczący zagadnień poruszanych w czasie spotkania. Najlepsi słuchacze otrzymali urocze breloczki.

B.D.