• Odwiedziło nas: 351677 osób
  • Do końca roku: 77 dni
  • Do wakacji: 254 dni

56-209 Jemielno

Irządze 27

Tel: (65) 544-62-87

Poniedziałek, 2018-10-15

Imieniny:

Jadwigi, Leonarda

projekt edukacyjny

Jesteś tu: » Strona główna » projekt edukacyjny

Noc Filmowa "Kino z dreszczykiem" to tytuł projektu edukacyjnego skierowanego do uczniów klasy I i II gimnazjum. W ramach projektu uczniowie zgłębiali wiedzę na temat rodzimych tradycji oraz nowych związanych z popkulturą. Poznali legendy irlandzkie, dawne zwyczaje nazywane dziadami, obecne zwyczaje zbliżone do zabawy. Odbyła się wycieczka na cmentarz w Luboszycach, gdzie uczniowie uporządkowali opuszczone mogiły. Uczniowie wzbogacilii wiedzę na temat filmu z garunku horroru i czarnej komedii. Dowiedzieli się na czym polega sztuka charakteryzacji, co wykorzystali w praktyce. Projektowali stroje, dekoracje, wykonywali lampiony. Przygotowywali potrawy w konwencji halloween. Z 28/29 października 2016 w holu szkolnym odbyła się zabawa integracyjna połączona z zabawami, quizami, tańcami, poszukiwaniem skarbu. O północy uczniowie udali się do sali projekcyjnej na maraton filmowy. Pełni wrażeń 0 7.00 uczestnicy powrócili do domów.

Noc Filmowa KINO Z DRESZCZYKIEM
czytaj więcej

30 października o godz. 20.00 w holu szkolnym zapanował niesamowity nastrój. Uczniowie w upiornych strojach i makijażach przy suto zastawionym stole włączyli się w nową tradycję rodem z kultury amerykańskiej, którą równie chętnie kultywuje się w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie. Poznawanie tejże kultury było tematem projektu edukacyjnego realizowanego przez gimnazjalistów. Płomienie świec, lampiony z dyni, nietoperze, duchy i pająki... to klimat halloweenowej nocy filmowej, której uczestnikami byli gimnazjaliści klasy pierwszej i trzeciej wraz z wychowawcami. Seans filnowy połączony z nocowaniem w szkole poprzedził bogaty program oraz biesiadowanie w konwencji halloween. Tańce, kalambury, bodypainting, robienie mumii oraz horrory i czarne komedie z klasyki gatunku. Wiele emocji wzbudzilo również poszukiwanie skarbu. Podążający ciemnymi korytarzami gimnazjaliści mieli za zadanie odnalezienie ośmiu kartoników z litertami hasła otwierającego drogę do skarbu, brzmialo ono "LIŚĆ DĘBU" i nawiązywalo do kultowego serialu o agenccie J-23.  Po nocy pełnej niezapomnienych wrażeń o 7.00 31 października uczniowie wrócili do domów.

Halloweenowa noc filmowa
czytaj więcej

Nasza szkoła jest wyjątkowa z wielu powodów, jednym z nich jest to, że mieści się w prawdziwym barokowym pałacu z XVIII wieku.

Zapraszamy na spotkanie z architekturą tego urokliwego budynku.

 

Historia pałacu w Irządzach jest mało znana. Pewne jest, że w XIX wieku pałac należał do rodziny Senden i rodziny Weber. Niemieccy właściciele byli w posiadaniu pałacu, ale kto i kiedy go zbudował pozostaje zagadką.

 

 Jest to budynek wolno stojący, o zwartej bryle, dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, podpiwniczony.

Pałac zbudowano na planie prostokąta.

Usytuowany pierwotnie w parku krajobrazowym.

Elewacja frontowa jest symetryczna. Na osi centralnej znajduje się wejście główne akcentowane horyzontalnie schodami jednobiegowymi i wertykalnie ryzalitem. W zasadzie fasada posiada ryzalit główny zwieńczony naczółkiem ze spływami wolutowymi oraz dwa ryzality boczne. Symetrię fasady podkreśla współgranie kształtu naczółka i schodów rozszerzających się i obramowanych balustradami wolutowymi, co nadaje fasadzie płynności i miękkości.

Elewacja posiada liczne zdobienia.

Dach pałacu jest mansardowy tzn. zbudowany z dwóch oddzielonych od siebie gzymsem powierzchni połaci dachowych. Jest to dach czterospadowy. FranÇois Mansart, francuski architekt okresu baroku, spopularyzował to rozwiązanie konstrukcyjne, wykorzystując poddasze jako część użytkową. W dachu symetrycznie umieszczone są pionowe okna tzw. lukarny zwieńczone naczółkami o wolutowych spływach. Zarówno w elewacji frontowej jak i ogrodowej występują owalne okienka usytuowane w szczycie budynku obramowane wolutowo. Nazywane jest wole oko. I służyło do dodatkowego, czasem do pośredniego oświetlania pomieszczeń. Obok nich zastosowane zostały blendy – motywy dekoracyjne w formie płytkich wnęk w murze w formie okna – daje to możliwość zachowania symetrii.

Elewacje tynkowane gładkie. Jak pokazują archiwalne zdjęcia przed wojną elewacja posiadała boniowanie.

Otwory okienne podkreślone obramowaniami z agrafami i obramowaniami uszatymi. Dodatkowo podkreślone podparapetnikami.

Południowa elewacja, od strony ogrodu (dziś to park oraz boisko sportowe) jest odbiciem fasady budynku z tym, że w miejsce schodów wejściowych znajduje się półkolisty taras osadzony na arkadach, na który prowadzą dwubiegowe schody. Stara fotografia zdradza, że taras otoczony był tralkową balustradą, która w czasie odbudowy stała się zwartym gładkim murem.

Parter ryzalitu elewacji ogrodowej jest boniowany. Do niego przylegają parkowe aneksy pokryte płaskimi dachami, wysunięte przed elewację bryły budynku.

 

Opracowanie jest rezultatem realizacji przez uczniów klas I i II gimnazjum Projektu Edukacyjnego 2011 "Ta szkoła ma swoją historię" pod kierunkiem mgr Barbary Dziwanowskiej.

 

Ta szkoła ma swoja historię
czytaj więcej

Opracowanie: szkolnastrona.pl