Szkoła Podstawowa w Irządzach

Szkoła Podstawowa w Irządzach

56-209 Jemielno

Irządze 27

Tel: (65) 544-62-87

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 90641
  • Do końca roku: 263 dni
  • Do wakacji: 74 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Irządzach

Irządze 27, 56-209 Jemielno

Telefon/fax: ( 0 65 ) - 544- 62 - 87

  

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. wycieczki

wycieczki

"LEGIONY" KINO HELIOS LUBIN

2 października 2019  uczniowie wybrali się do kina Helios w Lubinie   na  film Dariusza Gajewskiego "Legiony".  Film przedstawia historię Legionów Polskich w latach 1914-1916, które wywalczyły Polsce Niepodległość. Produkcja należy do gatunku historycznego, ale też wplata wątki przygodowe  oraz wątki miłosne w trudnych czasach wojny. Obok bohaterów fikcyjnych pojawią się również bohaterowie, których historia jest oparta na życiorysach prawdziwych legionistów. Na ekranie zobaczyli  wielkie postaci historyczne: Józefa Piłsudskiego, porucznika Stanisława Kaszubskiego ps. „Król”, rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza, a także porucznika Jerzego Topór-Kisielnickiego. Zdjęcia do produkcji były realizowane w Bieszczadach, Cieszynie, Tokarni, Stradowie, okolicach Krakowa, Mrągowa, Węgrowa oraz Otwocka.i i z całą pewnością na długo pozotaną w pamięci widzów.  Całość została wykonana przy wykorzystaniu najlepszych technik filmowych.  

 

GNIEZNO-TORUŃ-BISKUPIN 31 maja 2019

31 maja 2019.

Dzień rozpoczął się słodko i aromatycznie. Pierwszą atrakcją była wizyta w toruńskim Żywym Muzeum Piernika. Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.

Następnie udaliśmy się do Żnina. Tam na maleńkiej stacyjce oczekiwaliśmy na kolejkę wąskotorową. Podróż kolejką przy taki słonecznej i pięknej pogodzie była czystą przyjemnością. Koleją dotarliśmy do Biskupina.  To rezerwat archeologiczny jeden z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Wyróżnia się licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza – niezwykle istotne dla tzw. „archeologii mokrej” zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. W rezerwacie podziwialiśmy rekonstrukcje osady pierwszych...

GNIEZNO - TORUŃ - BISKUPIN 30 maja 2019

30 maja 2019.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy przeprawą przez most, z którego rozpościera sie piękna panorama Torunia. Miasto Kopernika jest pełne perełek architektonicznych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Dzięki pani przewodniczce, która oprowadzała nas po najciekawszych miejscach , opowiadając ich historię , poznaliśmy hity Torunia: Łuk Cezara , Kościół Mariacki , Rynek Staromiejski, Ratusz Staromiejski nawiązujący swoją budową i liczbą detali architektonicznych do kalendarza, Dwór Artusa, Piernikową Aleję Gwiazd, Kościół  Ducha św., gospodę flisaczą, pomnik Kopernika, Flisaka , Dom Kopernika, Krzywą Wieżę, która stanowiła próbę prawdomówności, zespół murów obronnych , spichrze , Bramę Żeglarską , Drogę Królewską, Katedrę Świętojańską  z wieżą, na którą wdrapaliśmy się pokonując 200 stopni, aby zobaczyć największy średniowieczny dzwon w Polsce i jeden z największych średniowiecznych dzwonów kołysanych w Europie Środkowej  o nazwie Tuba Dei,  co oznacza Trąba Boża, następnie Dom Eskenów, Bramę Mostową , Dwór Bractwa św. Jerzego z Basztą Wartownią, Rynek Nowomiejski  oraz ruiny Zamku Krzyżackiego.

 

Po tej dawce historii, zeszliśmy do Bunkru Wisła. Bunkier...

GNIEZNO - TORUŃ - BISKUPIN 29 maja 2019

Środa, 29 maja 2019.

Swoją trzydniową wyprawę rozpoczęliśmy wizytą w Gnieźnie - pierwszej stolicy Polski. Zwiedziliśmy Wzgórze Lecha z pomnikiem Bolesława Chrobrego oraz piękną katedrą kryjącą pamiątki z najdawniejszych czasów. Weszliśmy do podziemi oraz na wieżę. Podziwialiśmy unikatowe zbiory Muzeum Archidiecezji w Gnieźnie. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Lekcja muzealna poświęcona była narodzinom państwa polskiego, pierwszym władcom oraz ówczesnej kulturze i życiu codziennemu.

Pełni wrażeń udaliśmy się w dalszą podróż do Torunia.  Popołudnie spędziliśmy w toruńskim Aquaparku.

SUDETY 2018

Tegoroczna wycieczkę rozpoczęliśmy 12 czerwca wizytą w Zamku Grodziec, usytuowanym na szczycie wygasłego wulkanu. Naszym przewodnikiem był sam kasztelan zamku, który zdradził nam wszystkie tajemnice tego miejsca. Setki schodów, tajemne zakamarki, narzędzia tortur oraz zbrojownie pozwoliła nam przenieść się w czasy mrocznego średniowiecza.

Kolejnym etapem była wizyta w stolicy komedii polskiej w Lubomierzu. Na co dzień senne miasteczko posiada niesamowity urok, ożywa podczas dorocznego festiwalu filmów komediowych, wtedy pęka w szwach. Obok przepięknej arkadowej zabudowy rynku największą atrakcją Lubomierza jest muzeum Kargula i Pawlaka, w którym zgromadzone został liczne pamiątki z planu filmu Sylwestra Chęcińskiego pt. "Sami swoi". Muzeum oferuje także zabytkowa salkę kinowa, gdzie specjalnie dla turystów wyświetlany jest film na temat miejsca Lubomierza w filmie, ciekawostki z planu filmowego kultowej komedii o repatriantach zza Buga. Przed muzeum znajduje się okazały zbiór tabliczek z nazwiskami wybitnych polskich aktorów.

Z Lubomierza podżyliśmy do maleńkiej miejscowości Sucha położonej niedaleko Leśnej gdzie króluje cudowny zamek Czocha, który podobnie jak Zamek Grodziec „wystąpił” w serialu o Wiedźminie. Przewodnik oprowadził...

Nowa Sól Park Krasnala

Dnia 4.06.2018 roku wraz z uczniami klasy I, II, III oraz IV odbyła się wycieczka do "Parku Krasnala" w Nowej Soli.  Na uczniów czekało tam wiele atrakcji, między innymi: mini ZOO (kozy, króliki, pawie, papugi...), jazda samochodzikami, plac zabaw, dmuchane zjeżdżalnie a także wizyta w sali zabaw. Zostało również zrobione pamiątkowe zdjęcie z wielkimi krasnalami - Solusiem i Lusią. Po tak wyczerpującej zabawie w parku wszyscy bardzo zgłonieliśmy w związku z czym w drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację Mc'Donalds. 
Uczniowie stwierdzili, że wycieczka bardzo im się podobała :)

DK Góra - spektakl Narodowego Teatru Edukacji "Ten obcy"

20 grudnia 2017 w sali widowiskowej Domu Kultury w Górze wystąpili aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.  Spektakl oparty był na motywach jednej z najgłośniejszych powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy". Akcja dzieje się na wyspie na rzece Młynówce niedaleko wsi Olszyny. Tytułowy obcy ucieka z domu od ojca, który go źle traktuje. Jedyną szansą na lepsze życie jest odnalezienie ukochanego stryja. Poszukując go Zenek spotyka na swojej drodze Ulę, Pestkę, Mariana i Julka i choć na początku nic na to nie wskazuje,  rodzi się między nimi przyjaźń.

Po przedstawieniu aktorzy zaprosili do edukacyjnej zabawy widzów, którzy mogli poznać podczas  tych warsztatów  specyfikę pracy aktorskiej.

Odwiedziliśmy również pizzerię Della Casa,  gdzie dzięki gościnności właściciela, spędziliśmy miło i smacznie czas.