Szkoła Podstawowa w Irządzach

Szkoła Podstawowa w Irządzach

56-209 Jemielno

Irządze 27

Tel: (65) 544-62-87

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 73834
  • Do końca roku: 337 dni
  • Do wakacji: 148 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Irządzach

Irządze 27, 56-209 Jemielno

Telefon/fax: ( 0 65 ) - 544- 62 - 87

  

#szkoła pamięta

Zmarł ks. Jan Twardowski - kartka z kalendarza

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – nie ma chyba osoby w Polsce, która nie kojarzyłaby tej frazy pochodzącej z wiersza ks. Jana Twardowskiego. Poezja warszawskiego duchownego, przepełniona odniesieniami do świata przyrody, zawsze bliska była ludziom i ich codziennym troskom.

Ksiądz poeta posiadał dar przedstawiania skomplikowanych problemów z zakresu teologii i filozofii w sposób prosty i przystępny. W tym właśnie, według krytyków literackich, tkwi sekret dotąd niesłabnącej popularności jego liryków.

Ksiądz Jan Twardowski porusza w swoich utworach tematy miłości, przyjaźni, bliskości, radości życia czy konieczności pogodzenia się z nieuchronną śmiercią. Jego wiersze szczególnie są związane z dzieciństwem, przepełnione radością i entuzjazmem. Ogromna część swojej pracy literackiej poświęcił najmłodszym. W jego lirykach jest wiele dobrego humoru i żartów, czego dowodem jest wyjątkowe wyróżnienie dla ks. Jana Twardowskiego, które otrzymał od dzieci – Order uśmiechu.

# szkoła pamięta Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości - fotka patriotyczna

11 listopada w wielu oknach pojawiają się biało-czerwone flagi, które są znakiem integracji narodowej i pamięci o historii. Uroczystym obchodom towarzyszy odśpiewanie także hymnu państwowego.

Nasza szkoła zorganizowała akcję #szkoła pamięta - fotka patriotyczna .

# szkoła pamięta Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie uczcili to święto, wykonując dekoracje ścienne. Klasa III zarpojektowała kotyliony. Natomiast uczniowie klas IV-VII przygotowali okolicznościowe kartki.

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości - kartka z kalendarza

Gdy w 1795 roku doszło do III rozbioru, Polska została wymazana z mapy świata. Dopiero 123 lata później, w listopadzie 1918 roku kraj odzyskał niepodległość.

10 listopada do Warszawy przyjechali specjalnym pociągiem z Berlina zwolnieni z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski. Nastąpiło to po wielotygodniowych staraniach różnych stronnictw i instytucji. Rada Regencyjna podporządkowała się Piłsudskiemu.

Dekret Rady z 11 listopada przyznał mu naczelne dowództwo nad wojskiem. Po powstaniu Rządu Narodowego Piłsudski miał przekazać mu swoje uprawnienia.

Polaków, którzy po wielu  latach odzyskali niepodległość, ogarnął szał radości. Na ulicach miast gromadziły się wiwatujące tłumy. Cieszono się z obecnych na każdym kroku symboli narodowych i napisów.

W tym roku 102 rocznicę tego wydarzenia.

347 Rocznica bitwy pod Chocimiem- kartka z kalendarza

347 lat temu 11 listopada 1673 roku zwycięstwo odniosły wojska koronne i litewskie dowodzone przez hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego nad wojskami tureckimi. Dzięki temu spektakularnemu zwycięstwu Sobieski rok później wygrywa elekcję i zasiada na tronie Polski. Jest to jedna z wielu potyczek Jana Sobieskiego z wojskami osmańskimi. Jan III Sobieski uważany jest, za przywódcę, który powstrzymał zalew Islamu na Europę.  Bitwa pod Chocimiem  - obraz Franciszka Smuglewicza upamiętniający to wydarzenie .

# szkoła pamięta o Zaduszkach

Wkrótce Świeto Zmarłych i Zaduszki. Z tej okazji najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycnych, podczas których pierwszoklasiści wykonywali papierowe chryzantemy, uczniowie klasy drugiej wykonali piękne okolicznościowe rysunki, a klasa trzecia przygotowała okolicznościową gazetkę.

 

 

 Zaduszki- kartka z kalendarza

ks. Jan Twardowski

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy (...)

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą

***

***

Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Już w średniowieczu (IX w.) w katolickiej Francji, a także u angielskich i niemieckich katolików, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych. Wszyscy święci byli zbawieni i w ludzkiej pamięci istnieli dzięki swoim dobrym uczynkom na ziemi, dlatego więc celebrowany był radośnie. Po dziś dzień odprawiający tego dnia nabożeństwa są ubrani w białe szaty mszalne.
Dzień Zaduszny, czyli właściwe Święto Zmarłych - przypadające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później, w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogą być zbawione dzięki jałmużnie i modlitwom.

A w Polsce?

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju.
Na kilka dni przed świętem ludzie...

Stworzenie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie- kartka z kalendarza

Na pomysł upamiętnienia poległych za ojczyznę bezimiennych bohaterów wpadł Francuz Fryderyk Simon. 11 listopada 1920 roku szczątki żołnierzy walczących w pierwszej wojnie światowej spoczęły pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu. Podobna uroczystość odbyła się tego samego dnia w Londynie. Wkrótce w ślady Francuzów i Anglików poszły inne kraje. W odrodzonej Polsce, m.in. ze względu na walki z bolszewikami, bezimienni bohaterowie musieli czekać dłużej na upamiętnienie. Sprawa nabrała tempa 2 grudnia 1924 roku, gdy u stóp pomnika księcia Józefa Poniatowskiego na Placu Saskim ktoś położył w nocy tablicę z napisem "Nieznanemu żołnierzowi poległemu za ojczyznę". Wkrótce w tym samym miejscu pojawił się płonący znicz.

Po tym wydarzeniu zawiązał się komitet dążący do upamiętnienia bohaterów. O patronat poproszono prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Komitet zwrócił się o pomoc do władz. 24 stycznia 1925 roku Rada Ministrów przychyliła się do tej inicjatywy. Na lokalizację mauzoleum wyznaczono arkady Pałacu Saskiego, w którym mieściła się wówczas siedziba Sztabu Generalnego oraz inne instytucje wojskowe.

2 listopada 1925 roku odbyła się wielka uroczystość złożenia prochów w Grobie Nieznanego Żołnierza. Pole...